Jak dobrze zaplanować serwisowanie automatyki przemysłowej?

Automatyzacja i specjalistyczny sprzęt ma obecnie ogromne znaczenie w każdej gałęzi przemysłu. Aby utrzymać sprawność produkcji i innych działań, nie można pominąć regularnych przeglądów i serwisowania. Na czym polega serwis, dlaczego jest to tak istotna kwestia i jak skutecznie zaplanować działania serwisowe?

Co obejmuje automatyka przemysłowa?

„Automatyka przemysłowa” to bardzo rozległy termin, pod którym mieszczą się właściwie wszystkie nowoczesne systemy i urządzenia wykorzystywane przez firmy zajmujące się przemysłem. Wyróżniającą cechą tego typu sprzętów jest wykorzystanie automatyzacji do kontroli ich działania. Mogą one być zatem np. obsługiwane z poziomu komputera, centralnego urządzenia sterowniczego lub nawet poprzez uprzednio przygotowane oprogramowanie. Jednocześnie warto zaznaczyć, że takie systemy są w stosunkowo dużym stopniu podatne na różnego rodzaju usterki. Wynika to z zastosowania licznych zaawansowanych, ale dość delikatnych podzespołów, które mogą ulec awarii. Z tego względu regularny serwis ma kluczowe znaczenie w ramach wsparcia procesów produkcyjnych i nie tylko.

Na czym polega serwis tego typu rozwiązań?

W zależności od potrzeb danego zakładu czy specyfiki obecnej sytuacji serwis może wyglądać zupełnie inaczej. W pierwszej kolejności warto zaznaczyć wykonywanie przeglądów – dzięki temu roboty, maszyny i urządzenia stosowane przez firmę będą odznaczać się większą żywotnością, a awarie będą pojawiać się rzadziej. Mimo tego nie są one stuprocentową gwarancją ochrony przed problemami technicznymi. Zużycie komponentów, wypadki przy pracy czy problemy w innych częściach procesu produkcji mogą sprawiać, że poszczególne komponenty maszyn ulegną uszkodzeniom wymagającym profesjonalnej naprawy. W takiej sytuacji serwis opiera się przede wszystkim na restaurowaniu lub wymianie niesprawnych elementów.

Jak przebiega serwis?

Serwis z reguły rozpoczyna się od określenia źródła usterki, co często wymaga demontażu całego urządzenia lub jego części. Zależnie od tego, z jakim rodzajem awarii mamy do czynienia, konieczna może być np. wymiana komponentu, zastosowanie potrzebnych części zamiennych, regeneracja czy też zmiana ustawień maszyny. Początkowy etap, który skupia się głównie na diagnozie źródła problemu, ma przeważnie największe znaczenie, ponieważ to właśnie od niego zależy podjęcie decyzji na temat dalszych zadań. Co ważne, już wtedy można wstępnie ocenić koszty i przewidywany termin realizacji. Niekiedy wykonanie naprawy może wymagać wyłączenia sprzętu, czego efektem będzie krótkotrwały przestój, jednak o znacznie mniejszym wpływie niż brak dostępu do sprawnej maszyny. Po wykonaniu niezbędnych czynności należy także przetestować naprawione urządzenie, by upewnić się, że sprzęt po serwisie działa w odpowiedni sposób.

Dlaczego warto zadbać o regularny przegląd urządzeń przemysłowych?

Odpowiednie podejście do kwestii przeglądu i serwisu robotów przemysłowych, systemów automatyki i innych elementów linii produkcyjnej powinno mieć ogromne znaczenie dla każdej firmy z branży przemysłu. Wynika to z faktu, że konserwacja pozwala m.in. wydłużyć żywotność sprzętów stosowanych w zakładzie, a także wolniej zużywać ich komponenty. W efekcie kosztowne przestoje będą znacznie rzadsze i krótsze, a ponadto w mniejszym stopniu wpłyną na sprawność procesów. Nie można pominąć także bezpieczeństwa pracowników – rzetelne wykonanie zadań z zakresu utrzymania ruchu i optymalizacja działania poszczególnych elementów może znacznie pomóc w zapewnieniu wymaganej ochrony.

Na co zwrócić uwagę, wybierając firmę wykonującą serwis?

Jedną z najważniejszych kwestii jest doświadczenie potencjalnego partnera, który będzie wykonywać usługi serwisowe. W przypadku awarii szybka reakcja odgrywa często kluczową rolę – z tego względu serwisant musi oferować wysoką dostępność i sprawne wykonanie naprawy sprzętu. Do tego dochodzi także standard wyposażenia zakładu; serwis robotyki przeważnie wymaga nowoczesnych sprzętów, które pozwalają zoptymalizować proces diagnostyki i naprawy. Dzięki wykorzystaniu odpowiedniego wsparcia można zapewnić ciągłość produkcji i ochronić się przed dodatkowymi kosztami.

Planowanie serwisowania automatyki

Jak planować serwis w tym wymagającym obszarze? Odpowiedź na to pytanie zależy w dużej mierze od rodzaju urządzeń wykorzystywanych przez dane przedsiębiorstwo. Zawsze jednak warto zacząć od zaleceń producenta. Prewencja uszkodzeń staje się znacznie łatwiejsza, gdy trzymamy się harmonogramu przeglądów oczekiwanego przez dostawcę danego urządzenia czy oprogramowania. Niektóre części wymagają sprawdzenia ich sprawności raz na rok, z kolei inne należy monitorować na bieżąco. Dobrym pomysłem może okazać się także zrobotyzowanie kontroli stanu maszyn, np. poprzez wdrożenie czujników sprawdzających ich działanie.

Co istotne, jeśli mamy do czynienia z awaryjnym podzespołem, sprawdzenie pracy maszyny powinno z reguły odbywać się częściej niż w ramach standardowego planu. To samo dotyczy starszych sprzętów – producenci często określają zakładany termin maksymalnej sprawności, który wynosi np. 5 000 przepracowanych godzin. Zauważenie potencjalnych usterek i problemów odpowiednio wcześniej pozwoli uchronić się przed kosztownymi naprawami i wstrzymaniem produkcji – sytuacje tego typu negatywnie wpływają na sprawność produkcji i zadowolenie klientów lub partnerów biznesowych.

Jeśli szukają Państwo wsparcia w planowaniu serwisów, zapraszamy do kontaktu. PLE Service to profesjonalne przedsiębiorstwo z wieloletnim doświadczeniem, dzięki któremu można liczyć na stały dostęp do profesjonalnych usług, bezproblemową dostępność części i rzetelną pomoc na każdym etapie.

PLE Service – serwis 24/7 i inne przydatne rozwiązania

Jak uniknąć zakłóceń w produkcji? Wystarczy postawić na PLE Service – jesteśmy do Państwa dyspozycji w każdym momencie, oferując m.in. wsparcie w trybie 24/7. Nasza oferta opiera się na wieloletnim doświadczeniu, rzetelnej wiedzy i profesjonalnym podejściu do każdego klienta. Chętnie także dzielimy się informacjami z branży – zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera, dzięki któremu można być zawsze na bieżąco. Wykonujemy naprawy zarówno na miejscu u klienta, jak i w naszym zakładzie z dostawą do wybranego miejsca. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego i mailowego już teraz.

Zdjęcie Lenny Kuhne na Unsplash

AutomatykaElektronikaPrzemysł