Panele operatorskie: Sztuka efektywnej komunikacji człowieka z maszyną

Panele operatorskie pełnią odgrywają kluczową rolę w procesach automatyzacji produkcji i stają się wręcz obowiązkowym elementem wyposażenia. Dobrze dobrane panele pozwalają nie tylko na sprawne sterowanie urządzeniem czy obiektem, ale też umożliwiają monitorowanie produkcji, wizualizację wyrobów, a w konsekwencji zwiększają wydajność całego procesu. To rozwiązania, które pozwalają człowiekowi skomunikować się z maszyną. Dziś wytłumaczymy Ci nie tylko, czym są panele operatorskie, ale przede wszystkim, dlaczego warto się na nie zdecydować.

Czym są panele operatorskie?

Panele operatorskie potocznie są zwane także panelami sterowniczymi bądź HMI - z ang. Human-Machine Interface.  Jest to urządzenie, którego głównym i najważniejszym elementem jest ekran wyświetlający kluczowe informacje na temat przebiegu procesu produkcji. Element ten jest istotnym narzędziem pracy dla operatora — to za jego pomocą może on wprowadzać dane bądź wydawać polecenia urządzenie. Wśród głównych funkcji paneli operatorskich znajdują się m.in. sterowanie poszczególnymi instalacjami, monitorowanie procesem produkcyjnym czy też wizualizowanie linii produkcyjnej. W zależności od wybranego modelu panel HMI może być wyposażony w przyciski (starsze modele) bądź dotykowy panel (nowoczesne warianty). Nowoczesne rozwiązania nie tylko ułatwiają pracę, ale też pozwalają zaoszczędzić miejsce, co doceniają właściciele niewielkich obiektów.

Kiedy warto zainwestować w panele HMI?

Panele HMI mogą być zintegrowane z różnymi systemami automatyki przemysłowej, takimi jak np. SCADA. HMI to prostszy, lokalnym system, a SCADA to cała sieć monitorująca, to system komputerowy przeznaczony do zbierania i analizowania danych w czasie rzeczywistym oraz monitorowania i sterowania procesami przemysłowymi z poziomu wyższego rzędu.

Panele HMI, w porównaniu z systemami SCADA z którymi jak wspomniano mogą być zintegrowane, dużo lepiej sprawdzają się w przypadku prostych systemów, gdzie stawiane są mniejsze wymagania, czy jest planowane wykorzystanie niewielkiej liczby zmiennych. Analizując funkcjonalności rozwiązania w podstawowym zakresie, to są one niemalże identyczne, jak z systemów SCADA, a jednak są tańszą opcją. Tego rodzaju panel operatorski doskonale sprawdzi się jako uzupełnienie prostych systemów maszyn, z niewielkimi wymaganiami i niezbyt dużą ilością zmiennych danych. Jest to także dobry wybór w przypadku mniejszych maszyn, ale opcja ta nie sprawdzi się do monitorowania skomplikowanych procesów. Producenci nie zalecają również jego wykorzystywania do kontrolowania wymagających procesów produkcyjnych.

Jak wybrać panel operatorski HMI?

Prawidłowe działanie panela HMI jest uzależnione od systemu operacyjnego i dedykowanego środowiska do programowania. Wybierając odpowiedni model, warto więc zwrócić uwagę na oferowane funkcje, ale też możliwości. Dodatkowo należy pamiętać, że pod urządzenia te są najczęściej podpięte sterowniki lub falowniki, pełniące funkcję portów komunikacyjnych. Możliwe są również opcje z portami USB, które umożliwiają wymianę danych pomiędzy innymi urządzeniami. Wybierając dobrej jakości model obowiązkowo, należy zwrócić uwagę również na wydajność procesora. 

Planując zakup przemysłowego panelu operatorskiego, należy przeanalizować, w jakich warunkach będzie wykorzystywany, jakie zadania ma wykonywać, a w konsekwencji, jakie wymagania musi spełniać. Wbrew przekonaniom, do wyboru klienci mają nie tylko producenta czy wizualny wygląd panelu tekstowego bądź graficznego, ale wiele innych parametrów. Kluczową rolę odgrywa rozdzielczość obrazu – im lepsza, tym wszelkie wizualizacje będą nie tylko obszerniejsze, ale też lepsze jakościowo pod względem graficznym. Doskonale w tym celu sprawdzają się nowoczesne panele dotykowe z ekranem panoramicznym. Nie należy zapominać o możliwościach komunikacyjnych. Im więcej funkcji będzie oferowało oprogramowanie panelu, tym większa będzie jego efektywność, a co za tym idzie wydajność produkcji.

Możliwości to jedno, a oferowana jakość urządzenia to drugie. W tym aspekcie warto przeanalizować długość cykli życia poszczególnych urządzeń czy też ich odporność na wykorzystywanie w trudnych warunkach. Dobrym wyborem są modele wyposażone w metalową obudowę, wykonaną ze stali nierdzewnej oraz komponenty odporne na szkodliwe czynniki zewnętrzne – niskie i wysokie temperatury, wysokie zapylenie, zachlapania, wstrząsy i wiele innych. Zalecamy, aby wybrany model był zabezpieczony w minimalnym stopniu IP65 części frontowej, ale też np. przycisków. Warto również przeanalizować możliwość wymiany ważnych elementów paneli HMI – portów czy matrycy, które dość łatwo ulegają zniszczeniu bądź spaleniu. Dzięki temu, w przypadku awarii urządzenia, możesz skorzystać z naszej pomocy – dostarczymy niezbędne części, ale też zapewnimy fachowy serwis.

Autor zdjęcia: YEH CHE WEI na Unsplash

AutomatykaElektronikaPrzemysł